TELESYSTEM NA MSPO 2021

W dniach 7-10 września 2021, podczas XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, wystawiamy swoje produkty z Zakładami Mechanicznymi „Tarnów” S.A., MESKO S.A. i PCO S.A. w ramach ekspozycji Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Wspólnie z Zakładami Mechanicznymi „Tarnów” S.A. i MESKO S.A. przedstawiamy demonstrator zdalnie sterowanego stanowiska uzbrojenia ZSMU-A3B, zintegrowanego z przeciwpancernym pociskiem kierowanym krótkiego zasięgu PPK Pirat.

Moduł ZSMU-1276 A3B, jest uzbrojony w 12,7 mm wkm WKM-Bm (WZM „Tarnów”) i przeciwpancerny pocisk kierowany Pirat (MESKO S.A., TELESYSTEM–Mesko). Stanowisko zostało wyposażone w adaptery do mocowania pojemnika transportowo – startowego z ppk Pirat i mechanizm otwierania przedniej pokrywy pojemnika, do łoża wkm. Ze względu na układ naprowadzania ppk wykorzystujący odbite światło laserowe, niezbędne było również wzbogacenie zintegrowanego modułu optoelektronicznego ZMO-1 (producent PCO S.A.) o laserowy dalmierz-podświetlacz LPD-A. W demonstratorze zamontowano go nad oryginalnym ZMO-1, a w docelowym, planowane jest zastosowanie odmiany zespołu celowania i naprowadzania CLU-P zestawu Pirat w docelowej postaci. (TELESYSTEM-Mesko, PCO S.A.).

Laserowy dalmierz-podświetlacz LDP-A służy również do podświetlania celu dla 155 mm pocisków kierowanych APR 155 do armatohaubic i 120 mm APR 120 do moździerzy, a także lotniczych bomb kierowanych laserowo.

Premierę na XXIX MSPO miał również opracowany przez TELESYSTEM-Mesko i PCO S.A. prototypowy zespół celowania i naprowadzania CLU-P do zestawu Pirat

Zespół celowania i naprowadzania CLU-P do zestawu Pirat jest prezentowany na stoisku PCO S.A.

Wystawiliśmy także mobilny system rakietowy MSR „Kusza” z przeciwlotniczymi pociskami kierowanymi Grom/Piorun. Drugiego dnia MSPO 2021, nasze stoisko odwiedził gen. bryg. Kazimierz Dyński, dowódca 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.

Mobilny system rakietowy „KUSZA”, może zabezpieczyć autonomiczną obronę przeciwlotniczą dla samodzielnie działających pododdziałów wojskowych.

„KUSZĘ” opracowaliśmy we współpracy z Mesko S.A. oraz Instytutem Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej.

Cechami całego zestawu są jego modułowość i kompaktowość pozwalające na zamontowanie „KUSZY” na lekkich pojazdach, w tym o masie do 3,5 tony, i platformach. Dzięki temu istnieje możliwość jej wykorzystania także w Wojskach Obrony Terytorialnej, na niewielkich jednostkach pływających oraz innych, doraźnie przygotowywanych punktach obrony. „KUSZA” zapewniają osłonę przeciwlotniczą do pułapu 3500 m i do odległości 5-5,5 km (z rakietami „Grom”) lub do ponad 6 km (z rakietami „Piorun”).

Na stoisku MESKO S.A. można również obejrzeć, powstałe przy udziale TELESYSTEM-Mesko, przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy „Piorun”, przeciwpancerny pocisk kierowany „Pirat” oraz kierowane pociski artyleryjskie APR 120 i APR 155.

Tradycją targów jest IX edycja Gali Lidera Bezpieczeństwa Państwa, podczas której przyznawane są prestiżowe wyróżnienia za innowacyjność i szczególne osiągnięcia w zakresie wspierania systemu i zdolności obronnych oraz za podejmowane działania na rzecz bezpieczeństwa państwa. Uznanie Kapituły zdobył Lekki Przeciwpancerny Zestaw Rakietowy „Pirat”  opracowany przez MESKO S.A. w konsorcjum z TELESYSTEM – Mesko. System ten zwiększa możliwości zwalczania czołgów, opancerzonych wozów bojowych oraz śmigłowców. „Pirata” charakteryzuje też duża odporność na przeciwdziałanie przeciwnika. Kapituła doceniła również to, że możliwa jest jego  produkcja wyłącznie z krajowych podzespołów. Daje to możliwość uniezależnienia się od dostaw tego typu pocisków z zagranicy. Stawia to również nasz kraj wśród niewielu państw mających zdolności produkcyjne tego typu sprzętu wojskowego.