CRW TELESYSTEM MESKO NA DEFENCE 24 DAY

CRW Telesystem Mesko uczestniczy w czwartej edycji Defence24 Day, największej konferencji branży obronnej i sektora bezpieczeństwa. Konferencja poświęcona jest strategicznym aspektom obronności państwa w wymiarze krajowym i międzynarodowym. W śród kluczowych tematów konferencji omówiono m.in. : rozwój i modernizacja Sił Zbrojnych RP, rozbudowa zdolności polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz wpływ wojny na Ukrainie na regionalne środowisko bezpieczeństwa.

W pierwszym dniu Defence24DAY panel dyskusyjny „Innowacyjne technologie polskiego przemysłu obronnego dla Sił Zbrojnych” należy uznać za szczególnie wartościowy, jako że w działaniach bojowych wojsk ukraińskich wykorzystywany jest PPZR Piorun opracowany od podstaw w polskim przemyśle zbrojeniowym przy dużym udziale naszych pracowników.

Podstawą sukcesu Pioruna są zespoły ludzkie zdolne do dalszych prac nad rozwojem tej rakiety.

W panelu uczestniczył Janusz Noga, Prezes Zarządu CRW Telesystem Mesko, który był pytany o wszystko, co wiąże się z doświadczeniami związanymi z sukcesem Pioruna: – Podstawą sukcesu są zespoły ludzkie. To, że mógł powstać Piorun, topowe światowe osiągnięcie w swojej klasie, jest zasługą faktu, że po realizacji programu Grom udało się, w Mesko, w CRW oraz w WAT, zachować znakomite zespoły, zdolne do dalszych prac nad rozwijaniem tej rakiety. Prezes zapewnił, że w skarżyskim ośrodku już istnieje gotowość do produkcji 600 PPZR Piorun, a w roku przyszłym 1000.  A program, warto przypomnieć, startował z poziomu dostawy około 100 rakiet rocznie.

Wnioski są oczywiste: warto zastosować tę zasadę odniesieniu do rodzimej konstrukcji rakiet przeciwpancernych, ale także rakiet przeciwlotniczych o większym zasięgu, ponad 10-12 km. „Nie jest tak, że im większa rakieta, tym jest trudniej. Jest odwrotnie: im mniejsza rakieta, tym większe problemy technologiczne” – podkreślił Janusz Noga, Prezes Zarządu CRW Telesystem Mesko.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu PGZ S.A.

Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu PGZ S.A. z satysfakcją mówił o płynących z Ukrainy sygnałach o skuteczności dostarczanych z Polski systemów uzbrojenia z PGZ, w tym PPZR Piorun. Zapowiedział zwielokrotnienie w krótkim okresie, produkcji Piorunów, zarówno dla polskiego wojska, jak i na eksport.