MEDIA O NAS
Narew „na dwóch nogach” i nowy polski pocisk
admin

Polski przemysł obronny posiada potencjał do budowy polskiego pocisku o zasięgu około 10 km, będącego dodatkowym uzupełnieniem systemu obrony powietrznej, szczególnie na zestawach mobilnych.

CRW TELESYSTEM-MESKO w ramach własnej pracy rozwojowej opracowało nową głowicę naprowadzającą, tzw. „trójbarwną”, z dodatkowym pasmem obserwacji i selekcji w paśmie ultrafioletu. Rozwiązanie to zostało już sprawdzone i przetestowane, za pomocą tej głowicy obserwowano samolot z odległości 10 km.

Taka głowica umożliwiłaby zwalczanie celów na dystansie ponad 10 km, nie tylko samolotów i śmigłowców, ale też obiektów nie emitujących promieniowania cieplnego, takich jak drony, obiekty C-RAM, czy na przykład lotniczej amunicji precyzyjnej.

Taki pocisk, zwany Piorun 2, miałby masę około 50 kg, mógłby wejść na uzbrojenie zestawów Poprad, jak i przyszłych systemów rozwijanych w ramach programu Sona.

Mógłby też stanowić wyposażenie zestawów Osa-P, umożliwiając wymianę starych rakiet pochodzących jeszcze z lat 80. XX wieku i utrzymanie oraz zwiększenie możliwości tych zestawów aż do czasu zastąpienia ich przez nowe systemy.

Opracowanie tego pocisku, z wykorzystaniem kompetencji TELESYSTEMU,  Mesko i innych polskich podmiotów (np. w zakresie konstrukcji i napędu rakiety) byłoby możliwe w ciągu 2-3 lat.

https://www.defence24.pl/defence24-day-narew-na-dwoch-nogach-i-nowy-polski-pocisk