MEDIA O NAS
Pirat z CLU szansą na zmianę w polskiej obronie przeciwpancernej
admin

Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe TELESYSTEM-MESKO wraz ze spółką PCO opracowało system podświetlania laserowego i naprowadzania dla przeciwpancernego pocisku kierowanego typu Pirat. CLU jest ostatnim elementem potrzebnym do tego, by Pirat stał się gotowym do produkcji systemem przeciwpancernym. Wprowadzenie systemu podświetlania będzie też szansą na zmianę doktryny działań pododdziałów przeciwpancernych.

W listopadzie 2020 przeprowadzono pierwsze próby poligonowe prototypowego systemu celowniczego CLU-P (Command Launch Unit-Pirat). Jest to ostatni element systemu polskich pocisków przeciwpancernych, naprowadzanych na odbity promień lasera.

Przygotowany dla Pirata CLU, powstał na bazie systemu podświetlania celów LPD-A, opracowanego w TELESYSTEMIE i modułu wizyjno- celowniczego opracowanego w PCO.

System CLU-P umożliwia obserwację w każdych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy, łącząc to ze zdolnościami laserowego pomiaru odległości i wskazywania celów dla różnych typów amunicji precyzyjnej. Obok ppk Pirat to również budowana w polskim przemyśle Amunicja Precyzyjnego Rażenia, oraz dowolne środki sojusznicze zgodne ze STANAG 3733, naprowadzane laserowo ( np. bomby używane przez F-16, czy rakiety Hellfire i JAGM).

Jeżeli Wojsko Polskie podejmie decyzje o wprowadzeniu na wyposażenie ppk Pirat i APR, uzyska systemy precyzyjnego rażenia zdolne do wzajemnej współpracy i zarazem znajdujące się pod narodową kontroląJednocześnie będzie mogło w pełni wykorzystać potencjał, jaki dają już zakupione środki artyleryjskie.

CLU-P umożliwia zarówno wystrzeliwanie pocisku ze stanowiska wyrzutni oddalonego i fizycznie odłączonego od CLU-P, jak i „klasyczne” odpalanie ppk z kontenera startowego połączonej z CLU-P (w ten sposób może je wykonać jeden żołnierz, choć standardowo obsługa to dwie osoby).

Operatorzy PPK Pirat będą mogli zwalczać pociskami kierowanymi pojazdy opancerzone wskazywane przez źródła poza daną jednostką ogniową Jak również będą mogli zwalczać cele za pomocą środków zewnętrznych kierowanych laserowo, w tym artyleryjskiej amunicji precyzyjnego rażenia.

 

https://www.defence24.pl/pirat-z-clu-szansa-na-zmiane-w-polskiej-obronie-przeciwpancernej-analiza