WIZYTA PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO W CENTRUM ROZWOJOWO-WDROŻENIOWYM TELESYSTEM-MESKO

19.03.2022 gościliśmy Premiera Mateusza Morawieckiego, który poinformował o zwiększeniu zamówienia na PPZR PIORUN – Zrobię wszystko od strony operacyjnej i organizacyjnej żeby znakomici polscy inżynierowie mogli rozwijać swój kunszt, w sposób który przysłuży się do obrony naszego państwa – dodał.

Premier podkreślił: Chcemy wykorzystać wielki potencjał polskich inżynierów i badawczy takich zakładów jak ten. Tutaj powstaje nowoczesna broń, powstają pociski PIORUN. To polska myśl technologiczna, polskie patenty.

Na współczesnym polu walki decyduje coraz bardziej technologia i my ją rozwijamy we współpracy z NATO, ale również sami. Chcemy mieć pewien poziom autonomiczności, żeby Polska była podmiotem, a nie przedmiotem tego geopolitycznego przetasowania – powiedział

Żeby być skutecznym na polu walki musimy mieć nowoczesną broń i wzmocnioną armię. Za nasze bezpieczeństwo zapłacimy wyższymi wydatkami, albo zapłacimy krwią naszych żołnierzy. Wybierzemy pierwszą drogę, która pozwala się skutecznie bronić– podkreślił Premier Mateusz Morawiecki

 

Prezes CRW Telesystem-Mesko dr inż. Janusz Noga poinformował Premiera że: Głowica naprowadzająca PIORUNA nie jest naszym ostatnim słowem. Produkując PIORUNA natychmiast rozpoczęliśmy proces rozwojowy tej głowicy. W związku z tym głowica następna, o lepszych jeszcze parametrach jest już w trakcie uruchamiania – podkreślił. Zapewnił też, że jednocześnie podejmowane są wszystkie starania po to żeby zapewnić właściwe dostawy aktualnie produkowanego zestawu PIORUN.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował również, że na forum Rady Europejskiej zaproponował, by wydatki na obronność zostały “wyjęte poza nawias wszystkich regulacji europejskich dotyczących długu, deficytu, stabilizacyjnych reguł wydatkowych“. “Albo bezpieczeństwo jest, albo wszyscy podlegamy szantażowi, tak jak dzisiaj szantażowi ze strony Rosji” – powiedział.

 

Zwracał też uwagę na przyjętą niedawno ustawę o obronie ojczyzny. “Żeby być skutecznym na polu walki musimy posiadać nowoczesną broń, wzmocnioną armię, ten pierwszy krok został poczyniony po przyjęciu ustawy o obronie ojczyzny. I albo za nasze bezpieczeństwo zapłacimy wyższymi wydatkami, albo zapłacimy krwią naszych żołnierzy. Wybierzmy tą pierwszą drogę, która pozwala się skutecznie bronić” – mówił Premier Mateusz Morawiecki.

 

W relacji wykorzystano materiały KPRM